Hertfordshire's County Councillors

There are 78 County Councillors in Hertfordshire, who are elected every four years. The next elections are due to take place in May 2021

They do not get a salary for being a councillor but they do get an allowance and expenses to cover their costs.

They each represent a different area of Hertfordshire and it is their job to represent your interests.

County councillors spend a lot of time meeting residents, talking to people and corresponding with them. Many hold regular 'surgeries' where you'll be able to meet them and raise concerns or ask for help with local issues.

Our councillors are committed to finding out what you think. We run public consultations on our services and policies and talk to a huge range of people by using surveys, citizen's workshops and focus groups.

If you wish to make a complaint about a county councillor you can do so online or in writing

To find your councillor please use the links below:

  • link to details of David Andrews
    David Andrews

    Ware North

    (East Herts)

    (Conservative)

    Chairman Overview & Scrutiny Committee (OSC)

  • link to details of Derrick Ashley
    Derrick Ashley

    Hitchin South

    (North Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, Growth, Infrastructure, Planning and the Economy

  • link to details of David Barnard
    David Barnard

    Hitchin Rural

    (North Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Sara Bedford
    Sara Bedford

    Abbots Langley

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Nigel Bell
    Nigel Bell

    West Watford

    (Watford)

    (Labour)

    Deputy Leader, Labour Group

  • link to details of Joshua Bennett Lovell
    Joshua Bennett Lovell

    Old Stevenage

    (Stevenage)

    (Labour)

  • link to details of Phil Bibby
    Phil Bibby

    St Nicholas

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Executive Member, Highways and the Environment

  • link to details of Judi Billing MBE
    Judi Billing MBE

    Hitchin North

    (North Herts)

    (Labour)

    Leader of the Labour Group

  • link to details of Simon Bloxham
    Simon Bloxham

    Letchworth North

    (North Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Stephen Boulton
    Stephen Boulton

    Hatfield Rural

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

  • link to details of Annie Brewster
    Annie Brewster

    Harpenden Rural

    (St Albans)

    (Conservative)

  • link to details of Morris Bright MBE
    Morris Bright MBE

    Potters Bar West and Shenley

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Highways and the Environment

  • link to details of Susan Brown
    Susan Brown

    Borehamwood North

    (Hertsmere)

    (Conservative)

  • link to details of Eric Buckmaster
    Eric Buckmaster

    Sawbridgeworth

    (East Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Frances Button
    Frances Button

    Rickmansworth East and Oxney Park

    (Three Rivers)

    (Conservative)

    Chairman, Audit Committee

  • link to details of Lynn Chesterman OBE
    Lynn Chesterman OBE

    Welwyn Garden City South

    (Welwyn Hatfield)

    (Labour)

  • link to details of Caroline Clapper
    Caroline Clapper

    Watling

    (Hertsmere)

    (Conservative)

  • link to details of Ken Crofton
    Ken Crofton

    Hertford Rural

    (East Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Bob Deering
    Bob Deering

    Hertford St Andrew

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Resources and Performancet

  • link to details of Terry Douris
    Terry Douris

    Bridgewater

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Executive Member, Education, Libraries & Localism

  • link to details of Steve Drury
    Steve Drury

    Croxley

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Margaret Eames-Petersen
    Margaret Eames-Petersen

    Hatfield North

    (Welwyn Hatfield)

    (Labour)

  • link to details of Sue Featherstone
    Sue Featherstone

    St Stephen's

    (St Albans)

    (Conservative)

  • link to details of Dr Barbara Gibson
    Dr Barbara Gibson

    Haldens

    (Welwyn Hatfield)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Stephen Giles-Medhurst
    Stephen Giles-Medhurst

    Central Watford and Oxhey

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Leader of the Liberal Democrat Group

  • link to details of Dreda Gordon
    Dreda Gordon

    London Colney

    (St Albans)

    (Labour)

  • link to details of Dr Susie Gordon
    Dr Susie Gordon

    Hatfield East

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

  • link to details of John Graham
    John Graham

    Potters Bar East

    (Hertsmere)

    (Conservative)

  • link to details of Lesley Greensmyth
    Lesley Greensmyth

    Goffs Oak and Bury Green

    (Broxbourne)

    (Conservative)

  • link to details of Fiona Guest
    Fiona Guest

    Hemel Hempstead North West

    (Dacorum)

    (Conservative)

  • link to details of John Hale
    John Hale

    Colney Heath and Marshalswick

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Dee Hart
    Dee Hart

    Waltham Cross

    (Broxbourne)

    (Conservative)

  • link to details of Kareen Hastrick
    Kareen Hastrick

    Meridan Tudor

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Vice-Chairman, Overview & Scrutiny Committee (OSC)

  • link to details of Chris Hayward
    Chris Hayward

    Three Rivers Rural

    (Three Rivers)

    (Conservative)

  • link to details of Michael Hearn
    Michael Hearn

    Shephall

    (Stevenage)

    (Conservative)

  • link to details of Teresa Heritage
    Teresa Heritage

    Harpenden South West

    (St Albans)

    (Conservative)

    Deputy Leader of the Council; Executive Member, Children, Young People & Families, Vice-Chairman, Employment Committee

  • link to details of Dave Hewitt
    Dave Hewitt

    Cheshunt Central

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Chairman, Standards Committee

  • link to details of Fiona Hill
    Fiona Hill

    Royston East and Ermine

    (North Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Adult Care & Health

  • link to details of Nick Hollinghurst
    Nick Hollinghurst

    Tring

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Terry Hone
    Terry Hone

    Letchworth South

    (North Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, Community Safety & Waste Management

  • link to details of Tina Howard
    Tina Howard

    Hemel Hempstead South East

    (Dacorum)

    (Conservative)

  • link to details of Tim Hutchings
    Tim Hutchings

    Hoddesdon North

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Education, Libraries & Localism

  • link to details of Steve Jarvis
    Steve Jarvis

    Royston West and Rural

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Jeff Jones
    Jeff Jones

    Buntingford

    (East Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Jonathan Kaye
    Jonathan Kaye

    Ware South

    (East Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Asif Khan
    Asif Khan

    North Watford

    (Watford)

    (Labour)

  • link to details of Joan King
    Joan King

    South Oxhey and Eastbury

    (Three Rivers)

    (Labour)

  • link to details of Paul Mason
    Paul Mason

    Hoddesdon South

    (Broxbourne)

    (Conservative)

  • link to details of Graham McAndrew
    Graham McAndrew

    Bishop's Stortford Rural

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Children, Young People & Families

  • link to details of Roma Mills
    Roma Mills

    St Albans North

    (St Albans)

    (Labour)

    Vice-Chairman, Overview & Scrutiny Committee (OSC)

  • link to details of Mark Mills-Bishop
    Mark Mills-Bishop

    Flamstead End and Turnford

    (Broxbourne)

    (Conservative)

  • link to details of Adam Mitchell
    Adam Mitchell

    Broadwater

    (Stevenage)

    (Conservative)

  • link to details of Michael Muir
    Michael Muir

    Baldock and Letchworth East

    (North Herts)

    (Conservative)

    Vice-Chairman, Development Control Committee

  • link to details of Robin Parker
    Robin Parker

    Chells

    (Stevenage)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Alan Plancey
    Alan Plancey

    Borehamwood South

    (Hertsmere)

    (Conservative)

  • link to details of Seamus Quilty
    Seamus Quilty

    Bushey South

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Chairman, Health Scrutiny Committee (HSC)

  • link to details of Nigel Quinton
    Nigel Quinton

    Handside and Peartree

    (Welwyn Hatfield)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Ian Reay
    Ian Reay

    Berkhamstead

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Chairman, Development Control Committee

  • link to details of Richard Roberts
    Richard Roberts

    Kings Langley

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Executive Member, Public Health and Prevention

  • link to details of Anthony Rowlands
    Anthony Rowlands

    St Albans East

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Ralph Sangster
    Ralph Sangster

    Rickmansworth West

    (Three Rivers)

    (Conservative)

    Executive Member, Resources and Performance

  • link to details of Richard H Smith
    Richard H Smith

    Welwyn

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

  • link to details of Dr Andrew Stevenson
    Dr Andrew Stevenson

    Hertford All Saints

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Growth, Infrastructure, Planning and the Economy

  • link to details of Sharon Taylor OBE
    Sharon Taylor OBE

    Bedwell

    (Stevenage)

    (Labour)

  • link to details of Richard Thake
    Richard Thake

    Knebworth and Codicote

    (North Herts)

    (Conservative)

    Chairman of the Council

  • link to details of Ron Tindall
    Ron Tindall

    Hemel Hempstead St Paul's

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Sandy Walkington
    Sandy Walkington

    St Albans South

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Mark Watkin
    Mark Watkin

    Nascot Park

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Jane West
    Jane West

    Bushey North

    (Hertsmere)

    (Conservative)

  • link to details of Chris White
    Chris White

    St Albans Central

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Vice-chairman, Health Scrutiny Committee

  • link to details of Andrew Williams
    Andrew Williams

    Hemel Hempstead East

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Public Health and Prevention

  • link to details of David Williams
    David Williams

    Harpenden North East

    (St Albans)

    (Conservative)

    Leader of the Council

  • link to details of Tim Williams
    Tim Williams

    Woodside Stanborough

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

  • link to details of Colin Woodward
    Colin Woodward

    Bishop's Stortford West

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Community Safety & Waste Management

  • link to details of Colette Wyatt-Lowe
    Colette Wyatt-Lowe

    Hemel Hempstead North East

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Executive member, Adult Care & Health

  • link to details of William Wyatt-Lowe
    William Wyatt-Lowe

    Hemel Hempstead Town

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Vice-Chairman of the Council; Vice Chairman, Standards Committee, Vice-Chairman, Audit Committee

  • link to details of John Wyllie
    John Wyllie

    Bishop's Stortford East

    (East Herts)

    (Conservative)

  • link to details of Paul Zukowskyj
    Paul Zukowskyj

    Hatfield South

    (Welwyn Hatfield)

    (Liberal Democrats)

    Deputy Leader, Liberal Democrat Group