Hertfordshire's County Councillors by Party

There are 78 County Councillors in Hertfordshire, who are elected every four years. The next elections are due to take place in May 2025

They do not get a salary for being a councillor but they do get an allowance and expenses to cover their costs. Current allowance levels are detailed in the County Council's constitution (see Annex 17). A report on expenses and allowances paid to members is published every month.

They each represent a different area of Hertfordshire and it is their job to represent your interests.

County councillors spend a lot of time meeting residents, talking to people and corresponding with them. Many hold regular 'surgeries' where you'll be able to meet them and raise concerns or ask for help with local issues.

Our councillors are committed to finding out what you think. We run public consultations on our services and policies and talk to a huge range of people by using surveys, citizen's workshops and focus groups.

All county councillors are required to provide a record of their interests in a public register. This is available at County Hall, Hertford between 9am and 5pm, Monday to Friday (excluding Bank Holidays). It can also be viewed online by clicking on the name of the relevant councillor below.

Councillors are required to conduct themselves in accordance with a locally agreed Code of Conduct which is part of the Council’s Constitution. If you wish to make a complaint that a county councillor has breached the Code of Conduct for members you can do so online or in writing

To find your councillor please use the links below:

 (Conservative)


  • Christopher Alley

    South Oxhey and Eastbury (63)

    (Three Rivers)

    (Conservative)


  • David Andrews

    Ware North (25)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Chairman Overview & Scrutiny Committee (OSC)


  • Marios Artemi

    Welwyn Garden City South (78)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • David Barnard

    Hitchin Rural (36)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Phil Bibby

    St Nicholas (58)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Executive Member, Highways & Transport


  • James Bond

    Hatfield North (74)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Stephen Boulton

    Hatfield Rural (75)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

    Executive Member, Sustainable Economic Growth


  • Morris Bright MBE

    Potters Bar West and Shenley (32)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Executive Member, Public Health & Community Safety


  • Eric Buckmaster

    Sawbridgeworth (24)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, The Environment


  • Caroline Clapper

    Watling (33)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Executive Member, Education, Libraries & Lifelong Learning


  • Lewis Cocking

    Hoddesdon North (4)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Ken Crofton

    Hertford Rural (22)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Chairman, Standards Committee


  • Bob Deering

    Hertford St Andrew's (23)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, Resources & Performance


  • Terry Douris

    Bridgewater (8)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Chairman of the Council


  • John Graham

    Potters Bar East (31)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Resources & Performance


  • Lesley Greensmyth

    Goffs Oak and Bury Green (3)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Vice-Chairman of the Council


  • Fiona Guest

    Hemel Hempstead North West (11)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Vice-Chairman, Development Control Committee


  • Dee Hart

    Waltham Cross (6)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Chairman of the Health Scrutiny Committee


  • Roni Hearn

    Shephall (57)

    (Stevenage)

    (Conservative)


  • Peter Hebden

    Hatfield East (73)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Teresa Heritage

    Harpenden South West (46)

    (St Albans)

    (Conservative)


  • Fiona Hill

    Royston East and Ermine (41)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Paula Hiscocks

    Rickmansworth West (62)

    (Three Rivers)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Children, Young People & Families


  • Terry Hone

    Letchworth South (40)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Chairman, Development Control Committee


  • Jeff Jones

    Buntingford (20)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Vice-Chairman, Standards Committee


  • Jonathan Kaye

    Ware South (26)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Tony Kingsbury

    Welwyn (77)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

    Executive Member, Adult Care, Health & Wellbeing


  • Graham Lawrence

    Old Stevenage (56)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Vice-Chairman, Audit Committee


  • Paul Mason

    Hoddesdon South (5)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Adult Care, Health & Wellbeing


  • Graham McAndrew

    Bishop's Stortford Rural (18)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Environment


  • Mark Mills-Bishop

    Flamstead End and Turnford (2)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Education, Libraries & Life Long Learning


  • Adam Mitchell

    Broadwater (54)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member Highways & Transport and Chairman of Local LGPS Pension Board


  • Michael Muir

    Baldock and Letchworth East (34)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Stella Nash

    St Stephen's (52)

    (St Albans)

    (Conservative)


  • Seamus Quilty

    Bushey South (30)

    (Hertsmere)

    (Conservative)


  • Reena Ranger OBE

    Rickmansworth East and Oxhey Park (61)

    (Three Rivers)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member Public Health & Community Services


  • Richard Roberts

    Kings Langley (15)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Leader of the Council, Chairman Employment Committee


  • Sarah Tallon

    London Colney (47)

    (St Albans)

    (Conservative)


  • Richard Thake

    Knebworth and Codicote (38)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Fiona Thomson

    Handside and Peartree (72)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

    Executive Member, Children, Young People & Families; Chairman. Health & Wellbeing Board


  • Sunny Thusu

    Haldens (71)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Alastair Ward-Booth

    Bishop's Stortford West (19)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Chairman, Audit Committee


  • Andrew Williams MBE

    Hemel Hempstead East (9)

    (Dacorum)

    (Conservative)


  • Steve Wortley

    Cheshunt Central (1)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Sustainable Economic Growth


  • Colette Wyatt-Lowe

    Hemel Hempstead North East (10)

    (Dacorum)

    (Conservative)

 (Liberal Democrats)


  • Sara Bedford

    Abbots Langley (59)

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)


  • Laurence Brass

    Bushey North (29)

    (Hertsmere)

    (Liberal Democrats)


  • Helen Campbell

    St Albans North (50)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Stephen Cavinder

    Meriden Tudor (66)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)


  • Paul de Kort

    Harpenden North East (44)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Adrian England

    Hemel Hempstead Town (14)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Stephen Giles-Medhurst

    Central Watford and Oxhey (65)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Highways & Transport


  • John Hale

    Colney Heath and Marshalswick (43)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat Spokesman for Public Health & Community Safety


  • Calvin Horner

    Bishop's Stortford East (17)

    (East Herts)

    (Liberal Democrats)


  • Keith Hoskins

    Hitchin South (37)

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)


  • Steve Jarvis

    Royston West and Rural (42)

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)

    Leader, Liberal Democrat Group; Liberal Democrat Spokesman for Children, Young People and Families


  • Chris Lloyd

    Croxley (60)

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)


  • Robin Parker

    Chells (55)

    (Stevenage)

    (Liberal Democrats)


  • Anthony Rowlands

    St Albans East (49)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Sally Symington

    Tring (16)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)

    Deputy Leader, Liberal Democrat Group; Liberal Democrat spokesperson for Adult Social Care


  • Nigel Taylor

    Berkhamsted (7)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Ron Tindall

    Hemel Hempstead St Paul's (13)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Sandy Walkington

    St Albans South (51)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Vice-Chair Overview and Scrutiny


  • Mark Watkin

    Nascot Park (67)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson Education, Libraries & Lifelong Learning


  • Chris White OBE

    St Albans Central (48)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Vice-chairman, Health Scrutiny Committee


  • Phil Williams

    Three Rivers Rural (64)

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)


  • Tim Williams

    Woodside Stanborough (70)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democract spokesman for Resources and Performance


  • Dr Allison Wren

    Harpenden Rural (45)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Paul Zukowskyj

    Hatfield South (76)

    (Welwyn Hatfield)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Environment, and for Sustainable Economic Growth

 (Labour)


  • Ian Albert

    Hitchin North (35)

    (North Herts)

    (Labour)

    Labour spokesman for Resources and Performance


  • Nigel Bell

    West Watford (69)

    (Watford)

    (Labour)

    Leader, Labour Group, and Labour spokesperson for Children Young People & Families and Adult Care, Health & Wellbeing


  • Tina Bhartwas

    Letchworth North (39)

    (North Herts)

    (Labour)

    Vice-Chairman, Overview and Scrutiny, Labour Spokesperson for The Environment


  • Richard Butler

    Borehamwood South (28)

    (Hertsmere)

    (Labour)

    Labour Spokesperson for The Environment


  • Asif Khan

    North Watford (68)

    (Watford)

    (Labour)

    Deputy Leader, Labour Group & Labour Spokesperson for Highways and Transport; and Public Health & Community Safety


  • Michelle Vince

    Borehamwood North (27)

    (Hertsmere)

    (Labour)

 (Green Party)

 (Independent)


  • Jan Maddern

    Hemel Hempstead South East (12)

    (Dacorum)

    (Independent)

 Not specified