Hertfordshire's County Councillors by District

There are 78 County Councillors in Hertfordshire, who are elected every four years. The next elections are due to take place in May 2025

They do not get a salary for being a councillor but they do get an allowance and expenses to cover their costs. Current allowance levels are detailed in the County Council's constitution (see Annex 17). A report on expenses and allowances paid to members is published every month.

They each represent a different area of Hertfordshire and it is their job to represent your interests.

County councillors spend a lot of time meeting residents, talking to people and corresponding with them. Many hold regular 'surgeries' where you'll be able to meet them and raise concerns or ask for help with local issues.

Our councillors are committed to finding out what you think. We run public consultations on our services and policies and talk to a huge range of people by using surveys, citizen's workshops and focus groups.

All county councillors are required to provide a record of their interests in a public register. This is available at County Hall, Hertford between 9am and 5pm, Monday to Friday (excluding Bank Holidays). It can also be viewed online by clicking on the name of the relevant councillor below.

Councillors are required to conduct themselves in accordance with a locally agreed Code of Conduct which is part of the Council’s Constitution. If you wish to make a complaint that a county councillor has breached the Code of Conduct for members you can do so online or in writing

To find your councillor please use the links below:

 Broxbourne


  • Lewis Cocking

    Hoddesdon North (4)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Lesley Greensmyth

    Goffs Oak and Bury Green (3)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Dee Hart

    Waltham Cross (6)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Chairman of the Health Scrutiny Committee


  • Paul Mason

    Hoddesdon South (5)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Mark Mills-Bishop

    Flamstead End and Turnford (2)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Children, Young People & Families


  • Steve Wortley

    Cheshunt Central (1)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

 Dacorum


  • Terry Douris

    Bridgewater (8)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Executive Member, Education, Libraries & Lifelong Learning


  • Adrian England

    Hemel Hempstead Town (14)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Fiona Guest

    Hemel Hempstead North West (11)

    (Dacorum)

    (Conservative)


  • Jan Maddern

    Hemel Hempstead South East (12)

    (Dacorum)

    (Independent)


  • Richard Roberts

    Kings Langley (15)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Leader of the Council


  • Sally Symington

    Tring (16)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Resources & Performance


  • Nigel Taylor

    Berkhamsted (7)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Ron Tindall

    Hemel Hempstead St Paul's (13)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Adult Social Care


  • Andrew Williams

    Hemel Hempstead East (9)

    (Dacorum)

    (Conservative)


  • Colette Wyatt-Lowe

    Hemel Hempstead North East (10)

    (Dacorum)

    (Conservative)

 East Herts


  • David Andrews

    Ware North (25)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Chairman Overview & Scrutiny Committee (OSC)


  • Eric Buckmaster

    Sawbridgeworth (24)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, The Environment


  • Ken Crofton

    Hertford Rural (22)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Ben Crystall

    Hertford All Saints (21)

    (East Herts)

    (Green Party)


  • Bob Deering

    Hertford St Andrew's (23)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, Resources & Performance


  • Calvin Horner

    Bishop's Stortford East (17)

    (East Herts)

    (Liberal Democrats)


  • Jeff Jones

    Buntingford (20)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Jonathan Kaye

    Ware South (26)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Growth, Infrastructure & Planning


  • Graham McAndrew

    Bishop's Stortford Rural (18)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Highways & Transport


  • Alastair Ward-Booth

    Bishop's Stortford West (19)

    (East Herts)

    (Conservative)

 Hertsmere


  • Laurence Brass

    Bushey North (29)

    (Hertsmere)

    (Liberal Democrats)


  • Morris Bright MBE

    Potters Bar West and Shenley (32)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Deputy Leader, Executive Member, Public Health & Community Safety


  • Richard Butler

    Borehamwood South (28)

    (Hertsmere)

    (Labour)

    Vice-Chairman, Overview and Scrutiny


  • Caroline Clapper

    Watling (33)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, The Environment


  • John Graham

    Potters Bar East (31)

    (Hertsmere)

    (Conservative)


  • Seamus Quilty

    Bushey South (30)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Chairman of the Council


  • Michelle Vince

    Borehamwood North (27)

    (Hertsmere)

    (Labour)

 North Herts


  • David Barnard

    Hitchin Rural (36)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Tina Bhartwas

    Letchworth North (39)

    (North Herts)

    (Labour)


  • Judi Billing MBE

    Hitchin North (35)

    (North Herts)

    (Labour)

    Leader of the Labour Group


  • Paul Clark

    Hitchin South (37)

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)


  • Fiona Hill

    Royston East and Ermine (41)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Education, Libraries & Life Long Learning


  • Terry Hone

    Letchworth South (40)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Chairman, Development Control Committee


  • Steve Jarvis

    Royston West and Rural (42)

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)

    Deputy Leader, Liberal Democrat Group; Liberal Democrat Spokesperson for Environment & Waste


  • Michael Muir

    Baldock and Letchworth East (34)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Vice-Chairman, Development Control Committee


  • Richard Thake

    Knebworth and Codicote (38)

    (North Herts)

    (Conservative)

 St Albans


  • Annie Brewster

    Harpenden Rural (45)

    (St Albans)

    (Conservative)

    Vice-Chairman of the Council


  • Helen Campbell

    St Albans North (50)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Paul De Kort

    Harpenden North East (44)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • John Hale

    Colney Heath and Marshalswick (43)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat Spokesman for Public Health & Community Safety


  • Teresa Heritage

    Harpenden South West (46)

    (St Albans)

    (Conservative)

    Executive Member, Children, Young People & Families


  • Stella Nash

    St Stephen's (52)

    (St Albans)

    (Conservative)

    Executive Member, Adult Care, Health & Wellbeing


  • Anthony Rowlands

    St Albans East (49)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Sarah Tallon

    London Colney (47)

    (St Albans)

    (Conservative)


  • Sandy Walkington

    St Albans South (51)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Vice-Chair Overview and Scrutiny


  • Chris White

    St Albans Central (48)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Vice-chairman, Health Scrutiny Committee

 Stevenage


  • Phil Bibby

    St Nicholas (58)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Executive Member, Highways & Transport


  • Roni Hearn

    Shephall (57)

    (Stevenage)

    (Conservative)


  • Graham Lawrence

    Old Stevenage (56)

    (Stevenage)

    (Conservative)


  • Adam Mitchell

    Broadwater (54)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Resources & Performance


  • Robin Parker

    Chells (55)

    (Stevenage)

    (Liberal Democrats)


  • Sharon Taylor OBE

    Bedwell (53)

    (Stevenage)

    (Labour)

    Labour spokesperson for Resources & Performance

 Three Rivers

 Watford


  • Nigel Bell

    West Watford (69)

    (Watford)

    (Labour)

    Deputy Leader, Labour Group, and Labour spokesperson for Children & Families Services


  • Stephen Cavinder

    Meriden Tudor (66)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)


  • Stephen Giles-Medhurst

    Central Watford and Oxhey (65)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Leader of the Liberal Democrat Group, and Liberal Democrat spokesperson for Highways & Transport


  • Asif Khan

    North Watford (68)

    (Watford)

    (Labour)


  • Mark Watkin

    Nascot Park (67)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Children, Young People & Families, Education, Libraries


  • Tim Williams

    Woodside Stanborough (70)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

 Welwyn Hatfield


  • Marios Artemi

    Welwyn Garden City South (78)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • James Bond

    Hatfield North (74)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Stephen Boulton

    Hatfield Rural (75)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

    Executive Member, Growth, Infrastructure & Planning


  • Peter Hebden

    Hatfield East (73)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Tony Kingsbury

    Welwyn (77)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Adult Care, Health & Wellbeing


  • Fiona Thomson

    Handside and Peartree (72)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Public Health & Community Safety


  • Sunny Thusu

    Haldens (71)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Paul Zukowskyj

    Hatfield South (76)

    (Welwyn Hatfield)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Growth, Infrastructure & Planning