Hertfordshire's County Councillors

There are 78 County Councillors in Hertfordshire, who are elected every four years. The next elections are due to take place in May 2025

They do not get a salary for being a councillor but they do get an allowance and expenses to cover their costs. Current allowance levels are detailed in the County Council's constitution (see Annex 17). A report on expenses and allowances paid to members is published every month.

They each represent a different area of Hertfordshire and it is their job to represent your interests.

County councillors spend a lot of time meeting residents, talking to people and corresponding with them. Many hold regular 'surgeries' where you'll be able to meet them and raise concerns or ask for help with local issues.

Our councillors are committed to finding out what you think. We run public consultations on our services and policies and talk to a huge range of people by using surveys, citizen's workshops and focus groups.

All county councillors are required to provide a record of their interests in a public register. This is available at County Hall, Hertford between 9am and 5pm, Monday to Friday (excluding Bank Holidays). It can also be viewed online by clicking on the name of the relevant councillor below.

Councillors are required to conduct themselves in accordance with a locally agreed Code of Conduct which is part of the Council’s Constitution. If you wish to make a complaint that a county councillor has breached the Code of Conduct for members you can do so online or in writing

To find your councillor please use the links below:


  • Christopher Alley

    South Oxhey and Eastbury (63)

    (Three Rivers)

    (Conservative)


  • David Andrews

    Ware North (25)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Chairman Overview & Scrutiny Committee (OSC)


  • Marios Artemi

    Welwyn Garden City South (78)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • David Barnard

    Hitchin Rural (36)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Sara Bedford

    Abbots Langley (59)

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)


  • Nigel Bell

    West Watford (69)

    (Watford)

    (Labour)

    Deputy Leader, Labour Group, and Labour spokesperson for Children & Families Services


  • Tina Bhartwas

    Letchworth North (39)

    (North Herts)

    (Labour)


  • Phil Bibby

    St Nicholas (58)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Executive Member, Highways and Environment


  • Judi Billing MBE

    Hitchin North (35)

    (North Herts)

    (Labour)

    Leader of the Labour Group, and Labour spokesperson for Education, Libraries & Localism


  • James Bond

    Hatfield North (74)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Stephen Boulton

    Hatfield Rural (75)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Laurence Brass

    Bushey North (29)

    (Hertsmere)

    (Liberal Democrats)


  • Annie Brewster

    Harpenden Rural (45)

    (St Albans)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Public Health and Prevention


  • Morris Bright MBE

    Potters Bar West and Shenley (32)

    (Hertsmere)

    (Conservative)


  • Eric Buckmaster

    Sawbridgeworth (24)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Highways and the Environment


  • Richard Butler

    Borehamwood South (28)

    (Hertsmere)

    (Labour)


  • Helen Campbell

    St Albans North (50)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Stephen Cavinder

    Meriden Tudor (66)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)


  • Caroline Clapper

    Watling (33)

    (Hertsmere)

    (Conservative)


  • Paul Clark

    Hitchin South (37)

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)


  • Lewis Cocking

    Hoddesdon North (4)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Ken Crofton

    Hertford Rural (22)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Ben Crystall

    Hertford All Saints (21)

    (East Herts)

    (Green Party)


  • Paul De Kort

    Harpenden North East (44)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Bob Deering

    Hertford St Andrew (23)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Resources and Performance


  • Terry Douris

    Bridgewater (8)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Executive Member, Education, Libraries & Localism


  • Adrian England

    Hemel Hempstead Town (14)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Stephen Giles-Medhurst

    Central Watford and Oxhey (65)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Leader of the Liberal Democrat Group, and Liberal Democrat spokesperson for Highways & Environment


  • John Graham

    Potters Bar East (31)

    (Hertsmere)

    (Conservative)


  • Lesley Greensmyth

    Goffs Oak and Bury Green (3)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Fiona Guest

    Hemel Hempstead North West (11)

    (Dacorum)

    (Conservative)


  • John Hale

    Colney Heath and Marshalswick (43)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Community Safety & Waste Management


  • Dee Hart

    Waltham Cross (6)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Roni Hearn

    Shephall (57)

    (Stevenage)

    (Conservative)


  • Peter Hebden

    Hatfield East (73)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Teresa Heritage

    Harpenden South West (46)

    (St Albans)

    (Conservative)

    Deputy Leader of the Council; Executive Member, Children, Young People & Families, Vice-Chairman, Employment Committee


  • Fiona Hill

    Royston East and Ermine (41)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Adult Care & Health


  • Paula Hiscocks

    Rickmansworth West (62)

    (Three Rivers)

    (Conservative)


  • Terry Hone

    Letchworth South (40)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Executive Member, Community Safety & Waste Management


  • Calvin Horner

    Bishop's Stortford East (17)

    (East Herts)

    (Liberal Democrats)


  • Steve Jarvis

    Royston West and Rural (42)

    (North Herts)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Growth, Infrastructure Planning & Economy


  • Jeff Jones

    Buntingford (20)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Jonathan Kaye

    Ware South (26)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Asif Khan

    North Watford (68)

    (Watford)

    (Labour)

    Labour spokesperson for Growth, Infrastructure, Planning & the Economy


  • Tony Kingsbury

    Welwyn (77)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Graham Lawrence

    Old Stevenage (56)

    (Stevenage)

    (Conservative)


  • Chris Lloyd

    Croxley (60)

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)


  • Jan Maddern

    Hemel Hempstead South East (12)

    (Dacorum)

    (Independent)


  • Paul Mason

    Hoddesdon South (5)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Graham McAndrew

    Bishop's Stortford Rural (18)

    (East Herts)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Children, Young People & Families


  • Mark Mills-Bishop

    Flamstead End and Turnford (2)

    (Broxbourne)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Education, Libraries and Localism


  • Adam Mitchell

    Broadwater (54)

    (Stevenage)

    (Conservative)

    Deputy Executive Member, Growth, Infrastructure, Planning and the Economy


  • Michael Muir

    Baldock and Letchworth East (34)

    (North Herts)

    (Conservative)

    Vice-Chairman, Development Control Committee


  • Stella Nash

    St Stephen's (52)

    (St Albans)

    (Conservative)


  • Robin Parker

    Chells (55)

    (Stevenage)

    (Liberal Democrats)


  • Seamus Quilty

    Bushey South (30)

    (Hertsmere)

    (Conservative)

    Chairman, Health Scrutiny Committee (HSC)


  • Reena Ranger OBE

    Rickmansworth East and Oxhey Park (61)

    (Three Rivers)

    (Conservative)


  • Richard Roberts

    Kings Langley (15)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Executive Member, Adult Care and Health


  • Anthony Rowlands

    St Albans East (49)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Sally Symington

    Tring (16)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Sarah Tallon

    London Colney (47)

    (St Albans)

    (Conservative)


  • Nigel Taylor

    Berkhamsted (7)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)


  • Sharon Taylor OBE

    Bedwell (53)

    (Stevenage)

    (Labour)

    Labour spokesperson for Resources & Performance


  • Richard Thake

    Knebworth and Codicote (38)

    (North Herts)

    (Conservative)


  • Fiona Thomson

    Handside and Peartree (72)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Sunny Thusu

    Haldens (71)

    (Welwyn Hatfield)

    (Conservative)


  • Ron Tindall

    Hemel Hempstead St Paul's (13)

    (Dacorum)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Public Health and Prevention, and Adult Care & Health


  • Michelle Vince

    Borehamwood North (27)

    (Hertsmere)

    (Labour)


  • Sandy Walkington

    St Albans South (51)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)


  • Alastair Ward-Booth

    Bishop's Stortford West (19)

    (East Herts)

    (Conservative)


  • Mark Watkin

    Nascot Park (67)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)

    Liberal Democrat spokesperson for Education, Libraries & Localism, and Children and Families Services


  • Chris White

    St Albans Central (48)

    (St Albans)

    (Liberal Democrats)

    Vice-chairman, Health Scrutiny Committee


  • Andrew Williams

    Hemel Hempstead East (9)

    (Dacorum)

    (Conservative)


  • Phil Williams

    Three Rivers Rural (64)

    (Three Rivers)

    (Liberal Democrats)


  • Tim Williams

    Woodside Stanborough (70)

    (Watford)

    (Liberal Democrats)


  • Steve Wortley

    Cheshunt Central (1)

    (Broxbourne)

    (Conservative)


  • Colette Wyatt-Lowe

    Hemel Hempstead North East (10)

    (Dacorum)

    (Conservative)

    Chairman of the Council


  • Paul Zukowskyj

    Hatfield South (76)

    (Welwyn Hatfield)

    (Liberal Democrats)

    Deputy Leader, Liberal Democrat Group, and Liberal Democrat spokesperson for Resources & Performance